Sulejówek – miasto wielu historii
Sulejówek to jedno z najciekawszych miast do odwiedzenia, gdy jesteśmy na Mazowszu. Co tam zobaczyć? Na co zwrócić uwagę? Dlaczego do Sulejówka warto wybrać się niezależnie od pory roku?
Sulejówek to niewielkie miasto leżące tuż pod Warszawą, należy zresztą do aglomeracji warszawskiej. Sulejówek zamieszkuje około 20 tysięcy osób, które zajmują teren około 500 hektarów. Skarby miasta kryją się jednak nie tylko w zabudowie mieszkalnej.
Sulejówek – to tutaj mieszkał Piłsudski
Niemniej to właśnie od zabudowy mieszkalnej trzeba zacząć. Najbardziej znaną osobą mieszkającą w Sulejówku był Józef Piłsudski, który wycofał się do miasta w 1923 roku. Osiedlił się wówczas w Dworku “Milusin” i oddał pracy twórczej. Powstały „Wspomnienia o Gabrjelu Narutowiczu” (1923), „O wartości żołnierza Legjonów” (1923), „Rok 1920” (1924), „U źródeł niemocy Rzpltej” (1924) i „Moje pierwsze boje” (1925).
Szacuje się, że Piłsudski rezydował w Sulejówku do 1926 roku, po przewrocie majowym skupił się bowiem na Warszawie. Niemniej Sulejówek okazał się na stałe związany z postacią Marszałka. Zadbała o to rodzina Piłsudskiego.
W 2008 roku, właśnie w “Milusinie” otworzono Muzeum Józefa Piłsudskiego. Prace nad taką inicjatywą rozpoczęły się jeszcze w dobie PRL, ale wówczas, przede wszystkim ze względów politycznych, realizacja nie była możliwa. W wolnej Polsce sytuacja się zmieniła, dzięki czemu w listopadzie 2008 roku umowę podpisali z ramienia Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, córka Marszałka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
Na otwarcie muzeum trzeba było poczekać do 2020 roku. Znajduje się w nim wystawa stała – prezentująca życie Marszałka w różnych okresach – a także kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego, który składa się z części historycznej oraz budynku muzealno-edukacyjnego. Do tej pierwszej zaliczany jest “Milusin”, ale też Drewniak, czyli pierwszy dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku. Do tego warto zwrócić uwagę na pejzaże miejskie z Wilna autorstwa Ignacego Pinkasa, obraz Kazimierza Stabrowskiego „Staw w parku” oraz rzeźbę „Szaman” Julii Stabrowskiej.
Całość tworzy obiekt, w którym można się nie tyle zatracić, co bardzo miło spędzić czas. Muzeum jest otwarte również zimą, wobec czego warunki atmosferyczne nie stoją na przeszkodzie do zwiedzania. Jeśli jesteście fanami polskiej historii, to kompleks w Sulejówku można określić mianem punktu obowiązkowego.
Sulejówek i okolice na rowerze
Sulejówek zachęca jednak nie tylko muzeum dedykowanym Józefowi Piłsudskiemu. Zwolennicy bardziej wymagających aktywności mogą sprawdzić jedną z licznych tras rowerowych, które pozwalają na zapoznanie się z regionem. Cechuje je różny dystans oraz stopnień trudności, wobec czego każdy amator kolarstwa powinien znaleźć coś dla siebie.
- Sulejówek – Mosty Kalińskie – Mokradła nad rzeką Długą – Sulejówek
- Sulejówek – Olesin – Sulejówek
- Sulejówek – Olesin – Dom seniora – Sulejówek
Po takiej podróży z pewnością przyda się chwila relaksu. Ciekawym pomysłem zawsze jest obejrzenie meczu, którego transmisję możecie zobaczyć dzięki Fortuna kod promocyjny BET.pl. Jeśli jednak nie jesteście miłośnikami innych dyscyplin sportowych, to warto zabrać się za dobrą książkę. Uwierzcie, że podczas rowerowych wycieczek zobaczycie wiele pięknych miejsc, w których można wypocząć w ten właśnie sposób.